Науково-практичний коментар до ст. 420 Кримінального кодексу України
Стаття 420. Порушення статутних правил несення бойового чергування
1. Порушення статутних правил несення бойового чергування (бойової служби), встановлених для своєчасного виявлення i відбиття раптового нападу на Україну для захисту та безпеки України,-
карається позбавленням волі на строк до трьох років.
2. Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, що спричинило тяжкі наслідки,-
карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.
3. Діяння, передбачені частинами першою і другою цієї статті, що вчинені в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці,-
караються позбавленням волі на строк від п\’яти до десяти років.
1. Об\’єктом злочину є порядок несення бойового чергування.
2. З об\’єктивної сторони злочин полягає в порушенні правил несення бойового чергування (бойової служби).
Бойове чергування є виконанням бойового завдання, яке здійснюється черговими силами і засобами, призначеними від військових частин, з метою своєчасного виявлення і відбиття раптового нападу на Україну або для захисту та забезпечення безпеки України У ВМС бойове чергування є найвищою формою підтримання бойової готовності у мирний час.
Порушення правил несення бойового чергування можуть полягати в невиконанні командиром військової частини, його заступниками чи іншими особами за їх дорученням обов\’язку щодо проведення перевірки несення бойового чергування, у відданні командиром чергових сил і засобів особовому складу наказів, що відволікають його від виконання обов\’язків несення бойового чергування, в передачі військовослужбовцями особового складу чергової зміни під час несення бойового чергування будь-кому, хоча б тимчасово, виконання своїх обов\’язків без дозволу командира чергових сил і засобів, у відволіканні їх на справи, не пов\’язані з виконанням зазначених обов\’язків, в самовільному залишенні бойового поста чи іншого місця несення бойового чергування тощо.
Порушення правил несення бойового чергування, поєднане з порушенням порядку використання повітряного простору України (здійснення, несанкціонованих пусків ракет, стрільби тощо) кваліфікується за сукупністю злочинів, передбачених ст. ст. 282 і 420.
3. Суб\’єктом злочину є військовослужбовець (військовозобов\’язаний під час проходження зборів), який входить до складу чергових сил бойового чергування, тобто до бойових обслуг, чергових змін пунктів управління, сил і засобів бойового забезпечення та обслуговування.
4. Суб\’єктивна сторона злочину може характеризуватися як умислом, так і необережністю.
5. Тяжкими наслідками порушення правил бойового чергування (бойової служби), які є кваліфікуючою ознакою злочину, мають визнаватися вторгнення на територію України або в п територіальне море іноземного повітряного чи морського судна, виведення з ладу ; бойової техніки, що зробило неможливим чи значно ускладнило поf дальше виконання частиною чи підрозділом бойових завдань, ви крадеиня (угон) повітряних чи морських суден, що належать Україні тощо.
Leave a Reply