Науково-практичний коментар до ст. 344 Господарського кодексу України

Науково-практичний коментар до ст. 344 Господарського кодексу України

Стаття 344. Міжнародні розрахункові операції
1. Міжнародні розрахункові операції провадяться за грошовими вимогами і зобов\’язаннями, що виникають при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності між державами, суб\’єктами господарювання, іншими юридичними особами та громадянами, які перебувають на території різних країн.
2. Суб\’єктами міжнародних розрахунків є експортери, імпортери і банки, які вступають у відносини, пов\’язані з рухом товаророзпорядчих документів та операційним оформленням платежів.
3. Міжнародні розрахунки регулюються нормами міжнародного права, банківськими звичаями і правилами, умовами зовнішньоекономічних контрактів, валютним законодавством країн – учасниць розрахунків.
4. Загальні умови розрахункових відносин з іноземними державами визначаються міжнародними договорами. Порядок розрахунків і ведення банківських рахунків встановлюється договорами, що укладаються уповноваженими на це банками.
5. Міжнародні розрахунки здійснюються через установи банків, між якими є кореспондентські відносини (банки, що мають домовленість про проведення платежів та розрахунків за взаємним дорученням).
6. Для здійснення міжнародних розрахунків використовуються комерційні документи: коносамент, накладна, рахунок-фактура, страхові документи (страховий поліс, сертифікат), документ про право власності та інші комерційні документи. Фінансовими документами, що використовуються для здійснення міжнародних розрахунків, є простий вексель, переказний вексель, боргова розписка, чек та інші документи, що використовуються для одержання платежу.
Коментар:
Міжнародні розрахункові операції провадяться за грошовими вимогами і зобов\’язаннями, що виникають при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності між державами, суб\’єктами господарювання, іншими юридичними особами та громадянами, які перебувають на території різних країн.
Відповідно до ст. 1 Закону України \”Про зовнішньоекономічну діяльність\” зовнішньоекономічна діяльність – діяльність суб\’єктів господарської діяльності України та іноземних суб\’єктів господарської діяльності, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами.
Відповідно до ст. 4 Закону України \”Про зовнішньоекономічну діяльність\” розрахункові операції між суб\’єктами зовнішньоекономічної діяльності відносяться до видів зовнішньоекономічної діяльності.
Суб\’єктами міжнародних розрахунків є експортери, імпортери і банки, які вступають у відносини, пов\’язані з рухом товаророзпорядчих документів та операційним оформленням платежів.
Відповідно до ст. 1 Закону України \”Про зовнішньоекономічну діяльність\” експорт (експорт товарів) – продаж товарів українськими суб\’єктами зовнішньоекономічної діяльності іноземним суб\’єктам господарської діяльності (у тому числі з оплатою в негрошовій формі) з вивезенням або без вивезення цих товарів через митний кордон України, включаючи реекспорт товарів. При цьому термін \”реекспорт\” (\”реекспорт товарів\”) означає продаж іноземним суб\’єктам господарської діяльності та вивезення за межі України товарів, що були раніше імпортовані на територію України. Згідно з цією статтею імпорт (імпорт товарів) – купівля (у тому числі з оплатою в негрошовій формі) українськими суб\’єктами зовнішньоекономічної діяльності в іноземних суб\’єктів господарської діяльності товарів з ввезенням або без ввезення цих товарів на територію України, включаючи купівлю товарів, призначених для власного споживання установами та організаціями України, розташованими за її межами.
Згідно зі ст. 14 Закону України \”Про зовнішньоекономічну діяльність\” всі суб\’єкти зовнішньоекономічної діяльності мають право самостійно визначати форму розрахунків по зовнішньоекономічних операціях з-поміж тих, що не суперечать законам України та відповідають міжнародним правилам, а також вільно обирати банківсько-кредитні установи, які будуть вести їх валютні рахунки та розрахунки з іноземними суб\’єктами господарської діяльності, користуватись їх послугами, з додержанням при цьому вимог чинних законів України.
Відповідно до ст. 7 Декрету Кабінету Міністрів України \”Про систему валютного регулювання і валютного контролю\” у розрахунках між резидентами і нерезидентами в межах торговельного обороту використовується як засіб платежу іноземна валюта. Такі розрахунки здійснюються лише через уповноважені банки.
Звертаємо увагу, що відповідно до Закону України \”Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті\” виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у терміни виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 90 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності – з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного терміну потребує індивідуальної ліцензії Національного банку України.
Виручка резидентів в іноземній валюті за експорт продукції підприємств суднобудівної галузі, та фармацевтичної продукції вітчизняного виробництва (коди ТН ЗЕД 30.01 – 30.06) підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) фармацевтичної продукції, що експортується. Перевищення зазначеного строку потребує індивідуальної ліцензії Національного банку України.
Імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі коли таке відстрочення перевищує 90 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують індивідуальної ліцензії Національного банку України.
При застосуванні розрахунків щодо імпортних операцій резидентів у формі документарного акредитиву термін, передбачений ч. 1 цієї статті, діє з моменту здійснення уповноваженим банком платежу на користь нерезидента.
Резиденти, які купують іноземну валюту через уповноважені банки для забезпечення виконання зобов\’язань перед нерезидентами, зобов\’язані здійснювати перерахування таких сум протягом 5 робочих днів з моменту зарахування таких сум на валютні рахунки резидентів.
Порушення резидентами термінів, передбачених ст. 1 і ст. 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (митної вартості недопоставленої продукції) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості.
У разі прийняття судом, Міжнародним комерційним арбітражним судом чи Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, яка виникла внаслідок недотримання нерезидентом термінів, передбачених експортно-імпортними контрактами, терміни, передбачені ст. 1 і ст. 2 цього Закону, зупиняються і пеня за їх порушення в цей період не сплачується.
У разі прийняття судом рішення про відмову в позові повністю або частково або в разі припинення (закриття) провадження у справі чи залишення позову без розгляду терміни, передбачені статтями 1 і 2 цього Закону, поновлюються і пеня за їх порушення сплачується за кожний день прострочення, включаючи період, на який ці терміни було зупинено.
У разі прийняття судом рішення про задоволення позову пеня за порушення термінів, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, не сплачується з дати прийняття позову до розгляду судом.
Державні податкові інспекції вправі за наслідками документальних перевірок безпосередньо стягувати з резидентів пеню, передбачену цією статтею.
У разі порушення резидентами вищезазначених термінів придбана валюта продається уповноваженими банками протягом 5 робочих днів на міжбанківському валютному ринку України. При цьому позитивна курсова різниця, що може виникнути за такою операцією, щоквартально направляється до Державного бюджету України, а негативна курсова різниця відноситься на результати господарської діяльності резидента.
У разі перевищення вищезазначених термінів, в разі виконання резидентами договорів виробничої кооперації, консигнації, комплексного будівництва, оперативного і фінансового лізингу, поставки складних технічних виробів і товарів спеціального призначення Національний банк України може надавати індивідуальні ліцензії.
Порядок віднесення операцій резидентів до зазначених у ч. 1 цієї статті встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Розрахунки за експортно-імпортними операціями після перерахування суб\’єктами космічної діяльності авансу за виконання робіт з виготовлення (розробки) агрегатів, систем космічних ракетних комплексів (космічних ракет-носіїв), космічних апаратів, наземного сегмента космічних систем та їх агрегатів, систем і комплектуючих здійснюються у строк до 500 календарних днів. Перевищення зазначеного строку потребує індивідуальної ліцензії Національного банку України.
Якщо перевищення термінів, зазначених у статтях 1 і 2 цього Закону, обумовлено виникненням форс-мажорних обставин, перебіг зазначених термінів зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин.
Підтвердженням форс-мажорних обставин є відповідна довідка Торгово-промислової палати або іншої уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов договору.
Порядок віднесення операцій резидентів у разі провадження ними зовнішньоекономічної діяльності до договорів виробничої кооперації, консигнації, комплексного будівництва, оперативного та фінансового лізингу, поставки складних технічних виробів і товарів спеціального призначення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2002 р. N 445.
Порядок здійснення уповноваженими банками контролю за дотриманням норм Закону України \”Про порядок розрахунків в іноземній валюті\”, а також порядок продовження законодавчо встановлених термінів розрахунків врегульовано Інструкцією про порядок здійснення контролю і отримання ліцензій за експортними, імпортними та лізинговими операціями, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 24.03.99 р. N 136.
Звертаємо увагу, що 01.01.2008 року набрали чинності зміни до Закону України \”Про порядок розрахунків в іноземній валюті\”. Зокрема, термін здійснення розрахунків подовжено з 90 до 180 днів, для подовження законодавчо встановлених термінів необхідно буде отримати не ліцензію НБУ, а висновок Міністерства економіки.
Міжнародні розрахунки регулюються нормами міжнародного права, банківськими звичаями і правилами, умовами зовнішньоекономічних контрактів, валютним законодавством країн – учасниць розрахунків.
Міжнародно-правові банківські звичаї – міжнародно-правові звичаєві норми, звичаї ділового обороту, які склалися у міжнародній банківській практиці. До них відносяться, зокрема, Уніфіковані правила та звичаї для документарних акредитивів (редакція 1993 р., публікація МТП N 500), Уніфіковані правила по інкасо від 01.01.79 р. N 322, Уніфіковані правила по договірних гарантіях (редакція 1978 р., публікація МТП N 325), Міжнародні правила по інкасо (редакція 1995 р.), Уніфіковані правила для міжбанківського рамбарсування по документарних акредитивах (публікація МТП 1995 р. N 525), Форс-мажорні обставини (публікація МТП 1985 р. N 431 (Е)), Уніфіковані правила для гарантій на першу вимогу (публікація МТП 1992 р. N 458), Уніфіковані правила для проведення телетрансмісійного обміну торговими даними (публікація МТП 1992 р. N 452), Міжнародна практика резервних зобов\’язань (публікація МТП 1998 р. N 590).
Відповідно до ст. 12 Закону України \”Про платіжні системи та переказ грошей в Україні\” банки, а також небанківські фінансові установи, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів, мають право укладати договори з платіжними організаціями міжнародних платіжних систем про членство або про участь у цих системах. Банки, а також небанківські фінансові установи, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів, зобов\’язані зареєструвати укладені договори в порядку, встановленому Національним банком України.
Умови договорів між банками, небанківськими фінансовими установами та платіжними організаціями міжнародних платіжних систем про членство або участь щодо обмеження прав банків, небанківських фінансових установ та їх представників бути членами або брати участь в інших міжнародних платіжних системах та заснованих за їх участю організаціях є недійсними.
Платіжні організації внутрішньодержавних платіжних систем та інші організації, засновниками (учасниками) яких є банки, а також небанківські фінансові установи, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, що укладають договори з платіжними організаціями міжнародних платіжних систем про колективну участь їх членів у цих системах, зобов\’язані зареєструвати такі договори в Національному банку України в порядку, встановленому Національним банком України.
Для реєстрації договорів, зазначених у пунктах 12.1, 12.2 цієї статті, Національний банк України має право вимагати документи щодо порядку проведення банками і небанківськими фінансовими установами переказів коштів у межах цих міжнародних платіжних систем на території України.
Платіжні організації міжнародних платіжних систем – резиденти зобов\’язані повідомляти Національний банк України про укладені договори з нерезидентами щодо їх членства та участі в цих системах у порядку, встановленому Національним банком України.
Міжнародні розрахунки здійснюються через установи банків, між якими є кореспондентські відносини (банки, що мають домовленість про проведення платежів та розрахунків за взаємним дорученням).
Власне кореспондентський рахунок – рахунок, що відкривається одним банком іншому банку для здійснення міжбанківських переказів.
Відкриття кореспондентських рахунків здійснюється шляхом встановлення між банками кореспондентських відносин у порядку, що визначається Національним банком України, та на підставі відповідного договору.
Відповідно до ст. 47 Закону України \”Про банки і банківську діяльність\” комерційні банки на підставі ліцензії Національного банку України мають право відкривати та вести рахунки банків-кореспондентів.
Згідно зі ст. 51 цього Закону для здійснення банківської діяльності банки відкривають та ведуть кореспондентські рахунки у Національному банку України та в інших банках в Україні і за її межами.
Порядок відкриття комерційними банками кореспондентських рахунків встановлений Положенням про відкриття та функціонування в уповноважених банках України рахунків банків-кореспондентів в іноземній валюті та в гривнях, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 26.03.98 р. N 118 (далі – Положення).
Для здійснення міжнародних розрахунків використовуються комерційні документи: коносамент (bill of lading), накладна (way bill), рахунок-фактура (commercial invoice), страхові документи (insurance certificate, insurance policy).
Фінансовими документами, що використовуються для здійснення міжнародних розрахунків, є простий вексель, переказний вексель, боргова розписка, чек та інші документи, що використовуються для одержання платежу.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code