Науково-практичний коментар до ст. 192 Господарського кодексу України
Стаття 192. Законодавство про ціни і ціноутворення
1. Політика ціноутворення, порядок встановлення та застосування цін, повноваження органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо встановлення та регулювання цін, а також контролю за цінами і ціноутворенням визначаються законом про ціни і ціноутворення, іншими законодавчими актами.
Коментар:
Україна згідно з Декларацією про державний суверенітет України та Законом УРСР \”Про економічну самостійність Української РСР\” самостійно здійснює політику цін. Основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організації контролю за їх дотриманням визначено в Законі України від 03.12.90 р. \”Про ціни і ціноутворення\”. Цей Закон поширюється на всі підприємства й організації незалежно від форм власності, підпорядкованості і методів організації праці та виробництва.
Відповідно до ст. 3 зазначеного Закону політика ціноутворення є складовою частиною загальної економічної і соціальної політики України і спрямована на забезпечення:
– рівних економічних умов і стимулів для розвитку всіх форм власності, економічної самостійності підприємств, організацій і адміністративно-територіальних регіонів республіки;
– збалансованого ринку засобів виробництва, товарів і послуг;
– протидії монопольним тенденціям виготовлювачів продукції, товарів і послуг;
– об\’єктивних співвідношень у цінах на промислову і сільськогосподарську продукцію, що забезпечує еквівалентність обміну;
– розширення сфери застосування вільних цін;
– підвищення якості продукції;
– соціальних гарантій – в першу чергу для низькооплачуваних і малозабезпечених громадян, включаючи систему компенсаційних виплат у зв\’язку із зростанням цін і тарифів;
– створення необхідних економічних гарантій для виробників;
– орієнтації цін внутрішнього ринку на рівень світового ринку.
Координація роботи по здійсненню політики цін, проведення економічного аналізу рівня та динаміки цін і вжиття заходів щодо регулювання цін і тарифів здійснюються відповідними державними органами управління України та їх структурними підрозділами.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.96 р. N 1548 \”Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)\” затверджені повноваження центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій щодо регулювання (встановлення фіксованих та граничних рівнів цін (тарифів), торговельних (постачальницько-збутових) надбавок, нормативів рентабельності, запровадження обов\’язкового декларування зміни) цін і тарифів на окремі види продукції, товарів і послуг.
Відповідно до ст. 13 Закону України \”Про ціни і ціноутворення\” державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Урядовим органом державного управління з цих питань є Державна інспекція з контролю за цінами, яка функціонує у складі Міністерства економіки України та діє відповідно до Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 р. N 1819.
Leave a Reply