Науково-практичний коментар до ст. 179 Кодексу адміністративного судочинства України

Науково-практичний коментар до ст. 179 Кодексу адміністративного судочинства України

Стаття 179. Особливості обчислення строків у справах, пов\’язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму, та наслідки їх порушення
 
1. На обчислення строків, встановлених статтями 172 – 177 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої – десятої статті 103 цього Кодексу.
2. Строки, встановлені статтями 172 – 177 цього Кодексу, обчислюються календарними днями і годинами.
3. Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події.
4. Днем бездіяльності є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення.
5. Днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172 – 177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Коментар:
Предмет регулювання та цілі статті
1. Стаття встановлює винятки із загальних правил про строки в адміністративних справах для спорів, пов\’язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму, а також інші особливі положення, зокрема, й про наслідки.
2. Стаття покликана забезпечити своєчасне поновлення порушених прав та інтересів у відносинах, пов\’язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму, та досягнути у них юридичної визначеності, зважаючи на швидкоплинність виборчого процесу та процесу референдуму.
Винятки
3. Щодо строків у справах, пов\’язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму (статті 172 – 177 КАСУ), не застосовуються частини друга – десята статті 103 цього Кодексу, тобто правила про:
1) обчислення строків роками та місяцями, а також строків, що закінчуються вказівкою на певний день чи подію;
2) перенесення закінчення строку на робочий день, якщо таке закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день;
3) необхідність вчинення певної процесуальної дії в суді до закінчення робочого часу;
4) своєчасність подання позовної заяви, скарги тощо у разі передання їх на пошту чи іншими відповідними засобами зв\’язку у межах строку;
5) зупинення перебігу процесуальних строків у разі зупинення провадження у справі.
Обчислення процесуального строку
4. Строки у справах, пов\’язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму (статті 172 – 177 КАСУ), обчислюють календарними днями і годинами.
5. Перебіг строку, що обчислюється днями, у справах, пов\’язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму, починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов\’язано його початок. Наприклад, якщо суд першої інстанції ухвалив рішення 1 вересня 2007 року, то дводенний строк на апеляційне оскарження починається з 2 вересня і закінчується о 24-й годині 3 вересня 2007 року.
6. Той факт, що кінець строку може припадати на неробочий день, не має жодного значення, оскільки адміністративні суди під час виборчого процесу чи процесу референдуму повинні організовувати свою роботу, у тому числі й у неробочі дні, таким чином, щоб забезпечити своєчасне прийняття заяв, скарг і розгляд справ. Днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного адміністративного суду, незалежно від дати подання цих документів на пошту.
7. Останнім днем строку, що має закінчитися з настанням певної події (наприклад, голосування), є день, що передує дню зазначеної події.
Строк подання позовної заяви, апеляційної скарги, наслідки його пропущення
8. Днем бездіяльності, з якого може відраховуватися строк для подання позовної заяви, є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення, а тому строк на оскарження бездіяльності починається з наступного дня після останнього дня, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення.
9. Днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного адміністративного суду (приміщення суду) незалежно від дня здачі цих документів на пошту або до іншого підприємства зв\’язку. Якщо строк звернення до суду обчислюється днями, то строк подання позовної заяви, апеляційної скарги закінчується о 24-й годині останнього дня строку. У разі незабезпечення роботи суду до зазначеної години позовну заяву, апеляційну скаргу, подану у зв\’язку з цим наступного дня, необхідно вважати поданою у встановлений строк (див. пункт 10 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України \”Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов\’язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму\” від 2 квітня 2007 року N 2).
10. Якщо позовну заяву чи апеляційну скаргу подано несвоєчасно, тобто з пропущенням строку або після закінчення встановленого строку для розгляду таких справ, суд залишає цю позовну заяву чи апеляційну скаргу без розгляду (частина п\’ята статті 179 КАСУ) – на будь-якій стадії проходження справи. Положення статті 100 КАСУ щодо наслідків пропущення строку звернення до адміністративного суду в цих справах не застосовуються (див. абзаци 1 – 3 пункту 8 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України \”Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов\’язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму\”). Пропущений строк подання позовних заяв чи апеляційних скарг поновленню не підлягає.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code